Espressolab

Özel kahvenin modern dünyasında tazelik genellikle tüketicilerin aradığı ilk şeydir. Paket üzerinde bir kavrulma tarihi var mı, kahve ne zaman kavrulmuş vb.  Bu merak, geçmişte ve bugün hala ticari olarak kahve kavuranların bir kahveyi kavurması ve bir yıldan fazla bir süre boyunca perakende rafında bekletmesi gerçeğinden doğmuştur. Ticari kahve kavurma işlemi yapanların kahveyi daha koyu bir şekilde kavurması ve kavrulduğu zamana dair şeffaflık göstermemesi, satın alınması amacıyla en uygun kahveden daha azını sunmalarına neden olmuştur. 

Tazelik arayışı, taze hasat edilmiş kahve arayan ve aynı zamanda kahvenin ne zaman kavrulduğu konusunda şeffaflık sunan kaliteli kavurucular tarafından yönlendirilmiştir. Ve bununla birlikte, kahvenin tadını çıkarmanın en iyi zamanı hakkında yavaş yavaş daha iyi bir anlayış geliştirdik. Bir kahve kavrulduğunda karbondioksidin kavrulmuş çekirdeklerden salınmaya başladığı bir gaz giderme işlemine tabi tutulur. Kahvenin kavrulduğu ilk günlerde ve haftalarda, özellikle kahvenin ekstraksiyonu sırasında kararsızlık yaratan hızlı bir CO2 salınımı vardır. Bu da bizi, kahvenin kavrulma tarihinden kısa bir süre sonra çıkarılamayacak kadar çok kararsız olması durumunda ideal zamanın ne olduğu sorusuna götürür. Eh, bu konuda gerçekten zor ve hızlı bir cevap yok. Her kahvenin kendi kimliği, kişiliği ve reaktif lezzet stabilitesi gelişimi vardır.

 

Kahvelerin, taze bir meyvenin olgunlaşması gibi, zamanla lezzet bakımından gelişmesi nadir değildir. Oksidasyon taze olan her şeyin düşmanıdır, çünkü oksijen, özellikle kahve torbası açıldıktan ve çekirdekler çevreye maruz kaldıktan sonra kahvede bayatlığa neden olur.

Omni-roast yaklaşımını benimsediğimiz için, daha hafif/daha hızlı kavrulmuş kahvelerimiz daha yavaş gazdan arınır, bu nedenle en iyi başlangıç kavrulma tarihinden itibaren en az 7-14 gündür. Kavurmadan hemen sonra, CO2'nin %40'ından fazlasının kahveyi terk ettiğini, yani taze kavrulmuş bir kahveye sahip olmanın kesinlikle iyi olmadığını unutmayın.

Bir kahve iyi çökeldiğinde, kahvenin çiçeklenmesinin daha az agresif olduğunu ve özellikle espresso ile kremanın daha az yoğun olacağını göreceksiniz. Tatlarda netlik arayışımız olduğu için, daha az çökelmiş kahvelerle daha az belirgin olan daha az karışık uçucu lezzetleri tercih ediyoruz. Kahve ne kadar taze olursa, öğütme ve demleme işlemi sırasında aşırı miktarda CO2 salınması nedeniyle ekstraksiyon o kadar düzensiz olur.

Paketlenmiş bir kahvenin uzun ömürlülüğünü daha da uzatmak için paketleme sırasında kahve çekirdeklerinin azotla yıkanması alışılmadık bir durum değildir. Bu, kahvenin raf ömrünün, bayatlık riski olmadan nerdeyse 6 aya kadar uzatılmasını sağlar. Azot, nemi ve bakteri üremesini ortadan kaldırarak oksijeni temizler. Tek yönlü bir valf ile birleştirilen bu paketleme yöntemi, kahve demlenmeye hazır olana kadar tüm özü yerinde tutar.

Açıklanamayan merak dolu kahve dünyasını ne kadar çok keşfederseniz, kahve söz konusu olduğunda asla herkes için tek bir kural olmadığını öğrenmeye başlarsınız. Eski bayat kahve durumu olduğu gibi çok taze kahve durumu da vardır, ancak tüm kahveler aynı şekilde paketlenmediğinden ve mühürlenmediğinden, kahvenin en iyi ne zaman demleneceğine karar vermek için sadece kavrulma tarihine bakmadan önce tüm gerçekleri bilmek önemlidir.

Her zaman söylediğimiz gibi, kahvenizi keşfederken eğlenin.